103 фахівця сфери охорони здоров’я: 54 лікаря-акушера/гінеколога,47 лікарів загальної практики сімейної медицини з 22 закладів охорони здоров’я Житомирської області відвідали тренінги з надання психосоціальної та медичної допомоги в рамках проєкту «Впровадження для фахівців сфери охорони здоров’я та соціальних працівників в Житомирській області освітніх та тренінгових програм для подолання психосоціальних та медичних травм у жертв сексуального насильства/ПТСР», яких реалізується ГО ЖІКЦ за підтримки Посольства Фінляндії.
Про доступ постраждалих від насильства до безоплатної кваліфікованої спеціалізованої допомоги психолога або психотерапевта обговорювалося підчас зустрічі керівників закладів охорони здоров’я, соціальних працівників спеціалізованих служб в громадах Житомирського району з заступником голови з гуманітарних питань Житомирської ВРА Сергієм Кириченко, координатором проєкту Іриною Бабенко і медичним консультантом проєкту Валентиною Донець за «круглим столом».
Лікарі підняли ряд актуальних питань, вирішення яких сприяло б розвитку безоплатної для пацієнтів психологічної допомоги в закладах охорони здоров’я: питання перекваліфікації психологів з педагогічною освітою на клінічних психологів; питання отримання психологічної освіти сімейним лікарям і медичним сестрам; питання організації часу роботи сімейного лікаря з надання психологічної допомоги; питання введення послуги психолога в пакет послуг Центрів надання первинної медико-санітарної допомоги в громадах; питання алгоритму перенаправлення постраждалих від насильства до спеціалізованої психотерапевтичної допомоги соціальними працівниками і лікарями-гінекологами; питання алгоритму перенаправлення постраждалих жінок до соціальних служб і центрів правової допомоги з дотриманням міжнародних стандартів по роботі з постраждалими від гендерно зумовленого насильства.
Директор КНП « Романівська лікарня» Ірина Валеріївна Серт, лікар-психіатр, поділилась досвідом організації психологічної допомоги в Романівській лікарні, а саме про підтримку медичної сестри лікарні у навчанні на психолога та психолога із сфери освіти для отримання кваліфікації клінічного психолога. Ірина Валеріївна висловила пропозицію щодо необхідності застосування в практиці медичних психологів стандартизованих інструментів (протоколів) для надання психологічної і психотерапевтичної допомоги; про відповідні сертифіковані курси по застосуванню цих стандартизованих інструментів психологічної допомоги.
Петренко Інна Миколаївна, т.в.о. директора КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Коростишівської міської ради розповіла про роботу лікаря загальної сімейної практики, яка надає в додаткові години психологічну допомогу своїм пацієнтам, тобто працює психологом. Але краще б, на її думку, щоб в таких закладах була окрема посада психолога, тому що не всім сімейним лікарям пацієнти можуть довірити свої переживання та розповісти про травматичні події.
Питання взаємодії медичних працівників і соціальних працівників у сфері надання допомоги постраждалим від насильства шляхом створення мультидисциплінарних команд фахівців підняла Ніна Григорівна Ляшевська, керівниця КНП ЦНПМСД Радомишльської міської ради. Навчання таких мультидисциплінарних груп правилам взаємодії для безпечного, нетравмуючого перенаправлення постраждалих для отримання спеціалізованої допомоги, вважає Ніна Григорівна, необхідним.
Директор КНП «Любарської лікарні» Ярослав Леонідович Рудницький запевнив, що працюючий психолог з ветеранами військових дій в їх лікарні може надавати психологічну допомогу і жінкам, постраждалим від насильства. Механізм звернення жінок до такої послуги може бути розроблений. Практики звернень постраждалих від насильства ще не було.
Заступник голови Житомирської ВРА Сергій Васильович Кириченко повідомив про готовність рекомендувати громадам передбачити на наступний рік при формуванні бюджетів кошти на посаду психолога в закладах охорони здоров’я.
Консультант проєкту Валентина Євгенівна Донець, кандидат медичних наук, лікар-гінеколог, підвела підсумки засідання «круглого столу» окресливши підняті лікарями проблемні питання щодо впровадження психологічної послуги в медичних закладах для подальшої адвокації цих питань в Департаменті охорони здоров’я Житомирської ОВА.
Координатор проєкту Ірина Бабенко і консультант проєкту Валентина Донець продовжили вивчати питання створення доступу до безоплатної психологічної допомоги жінкам, постраждалим від насильства в закладах охорони здоров’я Бердичівського району на засіданні “круглого столу” медиків, працівників соціальної сфери з заступником голови з гуманітарних питань Бердичівської ВРА Вислоцькою Катериною Вікторівною та командою фахівців адміністрації.