18 жовтня, у Європейський день боротьби з торгівлею людьми суб’єкти НМВ Житомирської області підтримали національну інформаційну кампанію «ПРИДИВИСЬ» з метою запобігання торгівлі людьми та популяризації правил безпеки під час міграції. Кампанія впроваджується Представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні  спільно з Міністерством соціальної політики України та Всеукраїнською коаліцією громадських організацій із протидії торгівлі людьми, за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія та Міністерства юстиції Швеції.

У рамках даної кампанії заплановано відкриття експозиції «ПРИДИВИСЬ» у приміщеннях залізничних та автовокзалів, торгових центрів, на центральних площах міст тощо у 21 області України. В Житомирській області експозиція встановлена в Бердичівському залізничному вокзалі. Це простір, створений, щоб поміркувати над питаннями безпеки і ризиків. Простір спроєктований, щоб придивитись й розгледіти: до чого можуть призвести такі, на перший погляд, привабливі пропозиції роботи чи житла. Якщо придивитися до величезної ілюзії на підлозі, можна прочитати реальні історії людей, які постраждали від експлуатації.

Відкрила експлзицію заступник голови Бердичівської районної військової адміністрації Катерина Вислоцька : “Коли шукаєш надійну роботу заради стабільного доходу. Коли потребуєш прихистку, безпечного місця перебування чи кращих умов проживання… У всіх цих ситуаціях кампанія “Придивись” закликає пам’ятати: серед тих, хто пропонує бажане, можуть бути шахраї. Користуючись довірою, ці люди ладні обманювати, створювати ілюзію вигідної, безпечної пропозиції, яка в реальності ризикує призвести до експлуатації, порушення прав і свобод. Креативним рішенням проєкту стало використання паралелі між ексцентричними візуальними ілюзіями, які ніби манять і привертають увагу, – та ілюзіями кращого життя, які створюють шахраї, щоб обманути й скривдити людей, які прагнуть позитивних змін. “Ілюзії бувають різні. Придивись” наголошує кампанія і радить звертатися на безкоштовну гарячу лінію 527, де можна дізнатися більше про ризики експлуатації й отримати консультацію щодо ситуацію, у якій знаходиться людина”

Про роботу Департаменту соціального захисту населення Житомирської обласної військової адміністрації у сфері протидії торгівлі людьми розповіла присутнім начальник відділу сімейної політики Тетяна Шмаюн : прийнята обласна програма протидії торгівлі людьми на 2024 рік, працює обласна робоча група з надання статусу та державної допомоги постраждалим від торгівлі людьми (ОПТЛ), 55 осіб Житомирщини отримали статус ОПТЛ та державну допомогу в реінтеграції”

Начальник відділу міграційної поліції ГУНП в Житомирській області Максим Заярний розповів про виявлення злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми : ” на даний час 11 постраждалих приймають участь в кримінальному судочинстві по статті 149 “торгівля людьми”, та звернув увагу на необхідність взаємо підтримки з боку громадськості у виявленні постраждалих осіб від торгівлі людьми.

Голова громадської організації “Жіночого інформаційно-консультативного центру” Ірина Бабенко розповіла про роль Міжнародної організації у наданні допомоги постраждалим особам від торгівлі людьми та діяльність Всеукраїнської коаліції громадських організацій в Україні з протидії торгівлі людьми.

За оцінками МОМ, понад 32 мільйони людей, або 85% усього населення України, є постраждали від повномасштабної війни. Зіткнувшись із прямим чи опосередкованим впливом військових дій, переміщенням та ослабленням економіки, населення стало більш схильним до потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та більш уразливим до інших форм експлуатації. Кожен другий українець ризикує потрапити у ситуацію торгівлі людьми чи експлуатації, згідно з опитуванням, проведеним на замовлення Міжнародної організації з міграції (МОМ), 59% респондентів готові прийняти хоча б одну ризиковану пропозицію, яка може призвести до потрапляння у подібні ситуації. Це значно посилює ризики потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, підвищуючи уразливість як серед тих, хто змушений був шукати прихистку в інших країнах, так і серед тих хто залишився в Україні. У період із 1 січня до 30 вересня 2023 року МОМ виявила та надала допомогу 296 постраждалим від торгівлі людьми, з яких 24% — внутрішньо переміщені особи. Упродовж січня 2000 – вересня 2023 років загалом 19 954 постраждалих від торгівлі людьми отримали комплексну допомогу відповідно до своїх індивідуальних потреб. У 2023 році спостерігаються такі тенденції серед виявлених осіб постраждалих від торгівлі людьми, а саме:

  • 37% жінки, 63% чоловіки
  • 86% – трудова експлуатація, 7% – сексуальна, 3% – примусове втягнення у злочинну діяльність
  • Основні країни призначення: Україна (177 осіб), Польща (92 осіб), Росія (7).
  • Основні способи вербування: під час переміщення/міграції, через знайомих/під час громадських заходів, через онлайн рекламу.

У період із 1 січня до 30 вересня 2023 року МОМ додатково виявила та надала допомогу 493 постраждалому від примусової праці без ознак торгівлі людьми, з яких 53% жінок, 47% чоловіків.

НАЦІОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛІНІЯ З ПРОТИДІЇ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ ТА КОНСУЛЬТУВАННЯ МІГРАНТІВ 527

Протягом 1 січня – 30 вересня 2023 року через гарячу лінію було надано 162 972 консультацій у відповідь на 37 575 отриманих дзвінків.

63% абонентів є внутрішньо переміщеними особами (ВПО); 31% абонентів чоловіки, 69% жінки.

Поділитися