12 – 13 листопада 2015 року в м. Новоград – Волинський відбувся тренінг з підвищення кваліфікації державних службовців в рамках національного проекту Координатора проектів ОБСЕ в Україні  та Міністерства соціальної політики «Поширення національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми». Проведення заходу стало можливим за фінансової підтримки Уряду Канади.OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Міська та районна групи фахівців в сфері протидії торгівлі людьми представлена управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту, відділом активної підтримки безробітних міського центру зайнятості, закладом охорони здоров’я, відділом поліції ГУ Національної поліції, службою у справах дітей, центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, управлінням праці та соціального захисту населення, управлінням освіти і науки.

Учасники та учасниці мали можливість поглибити свої знання про явище «торгівля людьми», ознайомитися з масштабами торгівлі людьми в світі, ситуацією в Україні та міжнародними зобов’язаннями України щодо протидії торгівлі людьми. Експертні оцінки міжнародних організацій вражають своїми показниками, лише у перші шість місяців 2015 р. представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні виявило 292 особи, які постраждали від торгівлі людьми з метою трудової та сексуальної експлуатації у дев’яти країнах, зокрема в Україні. Як і в 2014 р. 91% постраждалих осіб, які звернулися до МОМ у січні-червні 2015 р., зазнали трудової експлуатації (89% у 2013 р. та 80% у 2012 р.). Основними галузями цього виду експлуатації були виробництво, будівництво та сільське господарство. Вперше за останні кілька років жінки переважають серед виявлених постраждалих осіб (55%, порівн. із 42% у 2014 р., 48% у 2013 р. та 44% у 2012 р.), ознака непропорційного впливу криз на стан жінок у суспільстві. Більшість постраждалих осіб у першому півріччі 2015 р., як і протягом 2014 р., – молоді люди до 35-ти років; три особи постраждали у віці до 18-ти років. Понад 70% постраждалих мають технічну або вищу освіту; понад 50% походять з обласних центрів (раніше більшість були із сільської місцевості), що відображає загальне погіршення економічної ситуації в Україні. Вербування у більшості випадків відбувалося на місцевому рівні через особистий контакт, місцеві газети або Інтернет. Відомі також випадки вербування у країнах призначення, де злочинці знаходять людей на вокзалах після прибуття або на ринках (http://www.stoptrafficking.org).OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Торгівлею людьми займаються добре організовані злочинні угрупування, транснаціональний характер яких робить ці злочини майже безкарними. Це складний процес, який здійснюється шляхом вчинення ряду дій. Першою ланкою в цьому процесі виступає вербування, вербувальники – особи, які увійшовши в довіру, «рекламують» прекрасні «місця роботи» заманюють в свої тенета постраждалих. Як правило, вербувальниками виступають особи тієї ж національності, які добре орієнтуються в проблемах даної місцевості та населення. У деяких випадках ними можуть виступати навіть родичі та знайомі, вербування здійснюється шляхом підкупу, обману, викрадення, зловживання владою чи уразливим становищем жертви, погрози чи іншого виду примусу. Наступна ланка – перевезення. Перевізники –– це особи, відповідальні за процес перевозу осіб за кордон до країни-реципієнта. Вони відповідають за охорону «товару» та «доставку» до місця призначення, шляхом чинення різних дій (підкупу, обману тощо) забезпечують проходження митного контролю чи знаходять шляхи його уникнення. Після того, як постраждалу особу доставлено до місця експлуатації, відбувається її передача та одержання з боку «рабовласника», який надалі здійснює повний контроль над людиною, обмежує її фізичні контакти з іншими особами, утримує та може «перепродати» її іншим зацікавленим особам. Експлуатація – кінцева мета торгівлі людьми, розрізняють: трудову, сексуальну, з метою вилучення органів, експлуатація дітей, жебрацтво. Якщо проявляти пильність та обачність, можна захистити себе та своїх близьких від ситуації торгівлі людьми вже на етапі вербування.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAЯкщо Ви потрапили у скрутну ситуацію за кордоном, пам’ятайте, що Ви можете звернутися до:

  • Посольств/консульських установ України за кордоном;
  • Державних, міжнародних та громадських організацій, що надають допомогу мігрантам, які опинилися у скрутному становищі, і зокрема постраждалим від торгівлі людьми;
  • Місцевих правоохоронних органів;
  • Організацій української діаспори;
  • Інших організації та установ (наприклад, релігійних).

Якщо Вас позбавили документів, консульська установа має докласти зусиль для встановлення Вашої особи та якнайшвидшого повернення до України. Наявність у Вас копії закордонного паспорта значно пришвидшить цей процес.

В Україні надається державна підтримка особам, які постраждали від торгівлі людьми, зокрема соціальна, медична, правова, освітня та матеріальна. Із заявою про необхідність такої допомоги слід звертатись до найближчої місцевої державної адміністрації за місцем проживання. Контакти в регіонах України можна знайти на веб-сторінці Міністерства соціальної політики України (http://www.mlsp.gov.ua).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Крім того, особи, постраждалі від торгівлі людьми, можуть отримати допомогу через мережу громадських організацій, які працюють по всій Україні. Зателефонувавши на Національну гарячу лінію (527 або 0-800-505-501) з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, можна отримати контактну інформацію обласних громадських організацій.

Поділитися
FacebookVKGoogle+TwitterShare