22 жовтня 2015 року відбувся навчальний тренінг для фахівців мультидисциплінарної групи Ємільчинського району в рамках національного проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні та Міністерства соціальної політики «Поширення національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми» за фінансової підтримки Уряду Канади.

Участь у заході взяли 20 державних службовців (15 жінок та 5 чоловіків), представники відділу у справах сім’ї, молоді та спорту, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей, відділу освіти, відділу ДІМ Ємільчинського РВ УМВС, управління економічного розвитку та управління праці Ємільчинської РДА.

На сьогодні масштаби цього виду злочинної діяльності у світі набули таких розмірів, що за сумою прибутку стоять на третьому місці після нелегальної торгівлі зброєю та наркотиками. Учасники були вражені статистикою кількості потерпілих та ідентифікованих осіб, які потрапили до рук торгівців людьми. За оцінками Міжнародної організації з міграції (МОМ) понад 160 000 українців постраждали від торгівлі людьми, починаючи з 1991 року (детальніше на сайті: http://www.stoptrafficking.org) У перші шість місяців 2015 р. Представництво МОМ в Україні виявило 292 особи, які постраждали від торгівлі людьми з метою трудової та сексуальної експлуатації у дев’яти країнах, зокрема в Україні, та надало їм допомогу.

Учасники та учасниці тренінгу наголосили на тому, що тема для більшості з них нова. Але особливо цікаво дізнатися про способи виявлення (ідентифікації) потерпілих від торгівлі людьми та яку допомогу необхідно надавати таким особам. Як спілкуватися з такими людьми, щоб ще більше не зашкодити, не травмувати їх психіку, зацікавила тема про посттравматичні стресові розлади (ПТСР). ПТСР – це психічний розлад, що є наслідком зовнішньої, тривожної події, це стан, коли людина не може зупинити хворобливі спогади про події, пов’язані з серйозними травмами, смертю або загрозою фізичній недоторканності особи, тощо. Особи, які постраждали від торгівлі людьми, набувають комплекс психологічних проблем, які стають значною перешкодою в їх адаптації в родині та в соціумі. Найбільш поширеними психологічними проблемами можуть бути: невпевненість в собі та власних силах; проблеми зі здоров’ям (психосоматика); невротичні розлади: страхи, панічні напади, нав’язливі думки, нав’язливі дії, тощо; невміння конструктивно спілкуватися як в сім’ї, так і в близькому соціальному оточенні; невміння контролювати власні емоції, надмірна емоційність; синдром хронічної втоми, депресія.

Найчастіше причиною потрапляння до рук торгівців людьми є занижена самооцінка і невміння оцінювати ступінь ризику для власного життя. Спосіб взаємодії в сім’ї і з близькими, який характерний для людей із низькою самооцінкою – догоджати членам своєї родини, щоб вони не відвернулися від них і не піддавали жорсткій критиці. Тому при спілкуванні із жертвами торгівлі людьми одним з найбільш ефективних навиків роботи є навик емпатії. Емпатія полягає у вмінні фахівця слухати клієнта так, щоб він відчув себе тим, кого чують, розуміють, приймають та підтримують. Спеціаліст не має права оцінювати поведінку потерпілого.

Навчання учасників та учасниць тренінгу прийомам емпатії та ефективного слухання, адекватної реакції на емоційні прояви в поведінці потерпілих осіб було відмічено найважливішими практичними навичками, отриманими на тренінгу.

Насиченість тренінгу відмітили всі учасники, матеріал складний, тема серйозна, але інформація викладена доступним чином, з реальними прикладами, програванням рольових ігор та виконанням практичних вправ.

Поділитися
FacebookVKGoogle+TwitterShare