Відповідно до даних МЗС, станом на 1 лютого 2023 року загальна кількість громадян України, які перебувають за кордоном, становить майже 8 млн (7 989 027) осіб, у ній враховані 2,9 млн українців у росії та білорусі.  Із них дорослих громадян України — близько 5,84 млн (5 841 619) осіб. Водночас на консульському обліку в Європейських країнах станом на 12 грудня 2022 року перебувало 448 592 громадян України. Міністерство соціальної політики повідомило, що станом на 12 грудня 2022 року на обліку внутрішньо переміщених осіб в Україні перебуває 4 893 079 осіб, з яких 1 093 821 — діти.

Така міграційна ситуація пов’язана з війною є негативним фактором, що підвищує ризики торгівлі людьми як в середині країни, так і з українськими мігрантами за кордоном.  Висока навантаженість гуманітарними потребами ВПО ускладнює роботу фахівців місцевих адміністрацій з проведення превентивних заходів щодо торгівлі людьми, виявлення постраждалих та надання їм допомоги.

Представництво МОМ в Україні спільно з Всеукраїнською коаліцією громадських організацій з протидії торгівлі людьми реалізує проєкт «Впровадження національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми в Україні». ГО «Жіночий інформаційно- консультативний центр» в Житомирській області проводить навчання для фахівців мультидисциплінарних груп  соціальної сфери територіальних громад з питань їх взаємодії у виявленні постраждалих осіб від торгівлі людьми (ОПТЛ), з надання їм комплексної допомоги, яка гарантується Законом України «Про протидію торгівлі людьми» і Постановами КМУ № 417 «Про затвердження порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми», № 660 «Про затвердження порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми», № 783 «Про затвердження порядку взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми».

З червня 2023 року відвідали тренінги 169 фахівців структурних підрозділів 43 територіальних громад Житомирської області: Попільнінської, Хорошівської, Коростишівської, Радомишльської, Ємільчинської, Звягельської, Чуднівської, Бердичівської, Брусилівської, Баранівської, Житомирської, Коростенської, Черняхівської, Любарської, Пулинської, Андрушівської, Ружинської, Семенівської, Швайківської, Червоненської, Райгородоцької, Гришковецької, Березівської, Новогуйвинської, Станишівської, Курненської, Тетерівської, Харитонівської, Чоповицької, Іршанської, Овруцької, Олевської, Білокоровицької, Народицької, Словечанської, Барашівської, Дубрівської, Довбиської, Стриївської, Ярунської, Оліївської, Андрушківської, Малинської.

Тренерки ГО ЖІКЦ Марія Климчук і Людмила Кулік поділились багаторічним практичним досвідом з надання реабілітаційних послуг постраждалим від торгівлі людьми. Учасники і учасниці тренінгів засвоїли знання з ознак торгівлі людьми, за якими ідентифікують ОПТЛ та надають державний статус постраждалої особи; ознайомились з законодавством України з протидії торгівлі людьми і ролі територіальних громад у взаємодії з виконавчими органами влади і правоохоронними органами у припиненні проявів злочину «торгівля людьми»; отримали навички взаємодії у перенаправленні до спеціалізованих служб ОПТЛ для комплексної допомоги. Учасники і учасниці тренінгів відмічали корисність знань для їх роботи з ОПТЛ, особливо з надання психосоціальної допомоги клієнтам і з профілактики вигорання спеціалістів.

Координаторка проєкту в Житомирській області Ірина Бабенко розповіла присутнім про важливість роботи з протидії торгівлі людьми на місцевому рівні та необхідність  надавати звіти у райдержадміністрації про проведені заходи. Важливість визначається зобов’язаннями Уряду України згідно Міжнародних угод з питань боротьби з торгівлею людьми та обов’язкового звітування Міністерства соціальної політики щорічно до Департаменту США, раз в 4 роки до групи експертів GRETA , щомісяця  до Моніторингової місії Європейського Союзу. І звернула увагу учасників тренінгів на те, що при невиконанні зобов’язань у сфері протидії торгівлі людьми Україна не буде отримувати гуманітарну допомогу від Уряду США, анулюється безвізовий режим для подорожуючих громадян України до країн Європейського Союзу та погіршиться імідж України.

Всі учасники і учасниці заходів отримали посібники про Роль громад з протидії торгівлі людьми (ОБСЄ), про НМВ суб’єктів у сфері протидії торгівлі людьми (ОБСЄ), рекомендації ВООЗ з дотримання етики та гарантування безпеки при проведенні інтерв’ю з жінками, які постраждали внаслідок торгівлі людьми, матеріали національного дослідження уразливості населення до торгівлі людьми та експлуатації в умовах війни, яке було проведене Представництвом МОМ в Україні та опубліковано в жовтні 2022 р.., Сертифікати про участь у тренінгу і сувенірні келихи з логотипом Всеукраїнської коаліції НГО з протидії торгівлі людьми і номером гарячої лінії для мігрантів 527.

 

Поділитися