День боротьби за права жінок, 8 березня, відзначили фахівчині громадської організації «Жіночий інформаційно-консультативний центр» відвідуванням в м. Київ виставки «Випадкові події», яка відбулася за підтримки організацій ООН ЖІНКИ,  UNFPA, PORT OF CULTURE, INSCIENCE .

«Проєкт «Випадкові події» пропонує познайомити глядачів і глядачок з українським науковицями і художницями, які рухали зміни: від мистецтва та технологій до освіти й соціальних проєктів, а також, всупереч панівному патріархату, маскулінності та гендерній дискримінації, зберегли зв’язок із жіночими рухами та феміністичними ініціативами протягом ХХ ст.:

Історії мистецтва і науки сповнені жіночих імен, чий внесок не був визнаний належним чином, помічений чи оприявлений. Натомість лунали історії видатних художників та науковців, панував світ чоловіків, в якому не було місця для «другої статі». Сьогодні, коли поважна ідея генія-чоловіка та обмежено панування маскулінності, ця виставка стане ще одним кроком на великому шляху до визнання ролі художниць, науковиць та жіноцтва в цілому в трансформаційних процесах суспільного життя. Цей проєкт є спробою усунути висвітлюючи важливу діяльність мисткинь та дослідниць минулого, водночас оприявнюючи видатних жінок, які працюють сьогодні. Проєкт «Випадкові події» складається з двох частин-лабораторії, яка об’єднала десять художниць та десять науковиць, що на перетині науки та мистецтва створили свої потужні висловлювання. А також х ретроспективної виставки, яка робить спробу перегляду науково-мистецького простору другої половини ХХ ст. – початку ХХІ ст., щоб зрозуміти, з якими викликами стикалися мисткині та науковиці в радянський час і чому їхня присутність настільки поодинока.

Лабораторія стала можливою завдяки плідній роботі художниць і науковиць, які протягом двох місяців вишукували спільні зв’язки та історії. Десять проєктів – це творчі, почасті дуже особисті, заяви, які створили художниці та дослідниці різних галузей як-то асторофізика, радіологія, мікологія, пермакультура, інженерія, робототехніка, соціологія тощо. Вони торкаються актуальних тем: насилля, травматичного жіночого досвіду під час війни, гендерної рівності, ядерної безпеки та інших. Наріжними темами звучать зв’язок природи та жінки, пошуки власного простору, стійкість та лідерство, які тандеми досліджують через сучасні методи пермакультури та оприявнюють  через мультимедійні інсталяції. Презентація результатів лабораторії неможлива без розмови про творчих жінок (і в науці, і в мистецтві) в історичній перспективі. Наше невелике дослідження продемонструвало постійну їхню присутність у сферах мистецької та наукової освіти, зв’язок з жіночими рухами за модернізацію суспільства, проте водночас залежність від сімейної ситуації та необхідність спертися на чоловічий авторитет. Жінки, які стали «видимими» у ХХ столітті, – Тетяна Яблонська, Марія Примаченко, Антоніна Приходько, Катерина Ющенко та інші,- які брали участь у міжнародних проєктах, отримували нагороди, реалізовували масштабні задуми та були лідерками у своєму середовищі, ставали такими скоріше наперекір суспільним стереотипам та обставинам, ніж , завдяки.»

 

Поділитися