7 жовтня 2015 року в смт Черняхів відбулося засідання обласної координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, попередження насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми. До порядку денного було винесено 2 питання, а саме: «Ефективність здійснення заходів щодо попередження домашнього насильства згідно із вимогами чинного законодавства: стан, проблеми, шляхи вирішення» та «Хід впровадження Національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, в Житомирській області».

Заслухавши доповідачів та обговоривши перше питання було зазначено, що в області створено певну систему взаємодії структур, відповідальних за здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї, організовано роботу мультидисциплінарних груп по впровадженню корекційних програм для осіб, які вчинили домашнє насильство, удосконалено систему моніторингу даних про факти насильства в сім’ї, урізноманітнено просвітницьку роботу серед населення, забезпечено спеціальне навчання посадових осіб.

Проте, було окреслено проблемні аспекти, а саме проблемне здійснення корекційних програм для кривдників, як зазначив Микола Пархомчук, старший інспектор з особливих доручень УМВС: особи, які вчинили злочин не направляються на корекційні програми, потребує удосконалення системи виявлення причин вчинення насильницьких дій. Стосовно дітей, зазначено, що не вистачає закладів для потерпілих від домашнього насильства для проходження реінтеграційної програми та відповідних фахівців для роботи з ними.

Доповідаючи з другого питання, Ірина Бабенко, голова ЖІКЦ, повідомила про те, що регіональний компонент проекту «Поширення національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, в Україні» в Житомирській області стартував в листопаді 2014 року. За 10 місяців реалізації проекту проведено 11 навчальних тренінгів, а саме:

8 дводенних тренінгів для державних службовців груп взаємодії з наступних адміністративних одиниць області : м. Коростень, м. Бердичів, м. Малин, Коростенського, Бердичівського, Малинського, Чуднівського, Володарськ-Волинського районів, в м. Житомир для міської групи суб’єктів та обласної координаційної ради;

1 одноденний тренінг для уповноважених осіб за надання статусу з 14 районів області та 1 денний тренінг для районних структурних підрозділів Департаменту у справах дітей облдержадміністрації; 3-х денний тренінг для підготовки тренерів з протидії торгівлі людьми з числа державних службовців районних груп суб’єктів взаємодії. В тренінгах прийняли участь 200 державних службовців, з них 161 жінка та 39 чоловіків.

За результатами аналізу вихідних анкет учасників та учасниць навчання були засвоєні ними основні теоретичні поняття з теми «торгівлі людьми»: складові злочину «торгівля людьми», види торгівлі людьми, канали вербування, прямі та непрямі ознаки постраждалих від торгівлі людьми (ПТЛ), наслідки торгівлі людьми, складові процесу реінтеграції постраждалих від торгівлі людьми; а також отримали навички практичного застосування знань з ідентифікації ПТЛ, оформлення пакету документів на отримання статусу ПТЛ для подання до Міністерства соціальної політики і навички з організації місцевої групи суб’єктів взаємодії для надання допомоги ПТЛ.

Підготовлено 20 тренерів для проведення навчань, підвищення кваліфікації та поширення інформації з питань протидії торгівлі людьми серед працівників виконавчих органів влади, місцевого самоврядування та різних верств населення тих адміністративних одиниць, в яких було проведено тренінги.

Залишається ряд проблемних питань для відповідальних осіб з груп взаємодії з організації допомоги постраждалим від торгівлі людьми. І в першу чергу надання ПТЛ психологічної, зокрема, психотерапевтичної, та медичної допомоги, а по-друге, працевлаштування їх. Питання організації медичної та психотерапевтичної допомоги ПТЛ повинні бути вивчені та розроблена обласна система надання цієї допомоги . На даний час це питання знаходиться поза увагою управління охорони здоров’я облдержадміністрації та відповідних районних установ. На тренінгах прийняло участь тільки 6 медичних працівників, які не можуть приймати рішення щодо організації медичної допомоги ПТЛ. 12 психологів, що прийняли участь у тренінгах в більшості є спеціалістами освіти і не володіють основами психотерапевтичного консультування. Потрібно залучати психотерапевтів з медичних установ.

Важливим засобом протидії торгівлі людьми є інформаційна роботи місцевої влади з населенням з метою попередження торгівлі людьми. Люди поверхнево обізнані з явищем торгівлі людьми і зовсім необізнані з механізмами вербування та примусу злочинців, не усвідомлюють своїх прав та ризиків нелегального працевлаштування.

Крім того люди не знають, що місцева влада може надати допомогу ( і не тільки фінансову підтримку, а комплекс соціальних послуг). Для цього Жіночим інформаційно-консультативним центром надруковано інформаційні плакати в кожне село області. І ми маємо проблему з розміщенням їх в кожному селі та в громадських місцях райцентрів та, навіть м. Житомир.

Моніторинг ЗМІ області також показав відсутність інформації з теми протидії торгівлі людьми. Жіночий інформаційно – консультативний центр проводить певні заходи для того , щоб населення через ЗМІ могло щось почути та прочитати про торгівлю людьми, засоби безпечного працевлаштування за кордоном та державну систему допомоги ПТЛ.

З цією метою 25 березня 2015 року транслювалася телепередача про проблеми пов’язані з торгівлею людьми на обласному каналі «Союз-ТV», тривалістю 20 хвилин, за участю координатора проекту Ірини Бабенко.

5 травня 2015 року, в м. Житомирі було проведено круглий стіл для представників ЗМІ м. Житомира, м. Бердичева, м. Коростеня та м. Малина. Участь у круглому столі взяли 10 представників ЗМІ: завідуючий відділом телебачення, кореспондент та оператор відділу телебачення «Коростень медіа», кореспондент газети «Бердичів діловий», редактор Коростенської міськрайонної газети «Древлянський край», керівник громадської організації «Фенікс» – позаштатний кореспондент газети «Ріо Бердичів», журналіст газети «Ріо Бердичів», кореспондент газети «Бердичів діловий», журналіст газети «Житомирщина» та журналіст газети «20 хвилин» м. Житомир.

Важливим результатом проекту є налагодження взаємодії відповідальних осіб за встановлення статусів з громадською організацією «Жіночий інформаційно-консультативний центр».

Експертом з ідентифікації ПТЛ Марією Климчук , тренером ЖІКЦ, зроблено робочі виїзні зустрічі з відповідальними особами за встановлення статусів та проведено інтерв’ю з ПТЛ в м. Бердичів ( (24 липня), в смт. Чуднів (30 липня і 22 вересня), в смт. Володарськ – Волинський (12 серпня), в смт. Романів (21 серпня). До Мінсоцполітики підготовлено документи на отримання статусу 12 особам, мешканцям Житомирської області, потенційно постраждалим особам від торгівлі людьми. На одну особу ЖІКЦ подав заявку для надання реінтеграційної допомоги в Міжнародну організацію з міграції. Заявку затвердили.

Виходячи з вищезазначеного, Ірина Бабенко, ініціювала додати в рішення:

* «продовжити проведення навчальних тренінгів для суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, в Житомирській області, та підготовку тренерів з числа держслужбовців»

* «про організацію та проведення навчальних тренінгів тренерами за місцем роботи та проживання, оскільки це необхідно при частих змінах кадрів у виконавчих органах влади, особливо стосується це правоохоронних органів та з метою поширення знань серед груп ризику»

* «про створення робочої групи з числа представників управління охорони здоров’я, психологічних служб для розробки системи надання медичної і психотерапевтичної допомоги ПТЛ»

* «відділам у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрацій сприяти в поширенні інформаційних матеріалів для населення «тепер держава захищає ваші інтереси».

Поділитися
FacebookVKGoogle+TwitterShare