Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, порушенням прав людини. Саме тому щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, започаткований у жовтні 2007 року Європейським Парламентом. Факт його відзначення є нагадуванням про актуальність проблеми торгівлі людьми, а також необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідуванні злочинців, надання допомоги постраждалим, ведення превентивної роботи. Не байдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні – запорука успішної боротьби з проблемою.

Працівниці ГО «Жіночий інформаційно-консультативний центр»  за минулий рік провели

34 тренінга, в яких прийняло участь 652 мешканців об’єднаних територіальних громад Житомирської області ( з них 609 жінок, 43 чоловіка).За професіями: представники апарату селищних, сільських та міських рад  – 142, представники закладів освіти – 209, психологи – 27,соціальні працівники – 57, бібліотекари – 102, працівники закладів культури –49, медпрацівники-24, представник ювенальної превенції та поліції -2, представники громади ( домогосподарки, пенсіонери, техпрацівники) – 11, старости та діловоди –18, працівники комунальних підприємств – 5.

Учасники тренінгів приймали активну участь в обговоренні ситуації в їх громадах , пов’язані з торгівлею людьми та розробляли заходи безпеки для громади.Так, вправа «Картування населення» мотивувала учасників до проведення детального аналізу  своїх населених пунктів щодо соціальних груп ризику серед місцевого населення ОТГ, які можуть потрапити в ситуацію торгівлі людьми. Учасники тренінгу визначили  структурні підрозділи ОТГ та організації, які працюють з цими соціальними групами, визначили місця де можуть перебувати особи з  груп ризику. При картуванні населення з’ясувалося, що учасники тренінгу не замислювалися над статистикою, яка визначає ситуацію стану населення в громаді. Представники місцевої влади переконались, що необхідно володіти аналізом стану громади для складання програм соціально-економічного розвитку, зокрема з питання безпеки населення, планування розвитку громади та збереження людського потенціалу.

Визначаючи соціальні групи населення  у Вишевицькій ОТГ учасники звернули увагу на місця де може відбуватися експлуатація. Саме на території ОТГ у приватних підприємців, які володіють пилорамою, кам’яним кар’єром та станцією паливно-мастильних речовин періодично працюють незнайомі особи із інших областей України. Вони живуть в покинутих будинках. Ці працівники ходять в брудному легкому одязі, в резинових тапках навіть взимку.  Підводячи підсумки цієї вправи учасники завірили, що  більш уважніше будуть ставитися до таких заробітчан та шукатимуть можливість здійснювати перевірку щодо дотримання трудового законодавства даними підприємцями.

Учасники тренінгу в Станишівській ОТГ розповіли, що є місцеві мешканці, один молодий чоловік та молода жінка, які поїхали на роботу кур’єрами-експедиторами до Росії, та на даний час ув’язнені там за розповсюдження наркотиків. Двоє жінок повернулися до України після відбування ув’язнення в Росії за розповсюдження наркотиків. Ця інформація спонукала присутніх до уважного розгляду видів торгівлі людьми, до обговорення подальшої спільної взаємодії щодо надання допомоги мешканцям ОТГ,  постраждалим від торгівлі людьми після їх повернення до дому.

Виконуючи вправу «Ідентифікація постраждалих осіб від торгівлі людьми» детально були розглянуті ознаки постраждалих осіб, шляхи вербування та способи впливу і контролю, які застосовують злочинці для досягнення згоди завербованих працівників на їх експлуатацію. Учасники тренінгу в Піщівській ОТГ повідомили, що з їх міста і до цього часу вивозять мешканців до Росії на заробітки. Всі вони фактично їдуть на нелегальну роботу.  А одна із учасниць розповіла про свого чоловіка, який  в 2012 році теж їздив на заробітки до Росії. Йому пропонували роботу на приватному підприємстві в Тверській області. І там, як вона сьогодні на тренінгу зрозуміла,  він перебував в ситуації торгівлі людьми . Всі заробітчани працювали і проживали на території підприємства і перебували під постійним контролем. Територія була обнесена колючим дротом та охоронялася озброєними охоронцями. Документи у заробітчан відбирали. ЇЇ чоловікові вдалося повідомити місце свого перебування родичу, який працював у поліції в Москві. Той приїхав і забрав чоловіка з рабства, але всі інші чоловіки там залишились і надалі.

Про користь від навчання на тренінгах з протидії торгівлі людьми, які проводив Жіночий інформаційно-консультативний центр, розповіла староста одного із населених пунктів Городницької ОТГ. Жінка розповідала, що отримана інформація на тренінгу допомогла їй запобігти  втягненню в трудову  експлуатацію в Польщі 7 молодих чоловіків із свого села. Вона надала їм консультацію з безпечного працевлаштування за кордоном та міграції.  Жінка також попередила  вербувальника, що повідомить правоохоронні органи про його діяльність і допоможе у притягненні його до кримінальної  відповідальності.

Через тиждень після тренінгу зателефонувала заступник голови з гуманітарних питань Червоненської ОТГ та подякувала за буклети, які ми для розповсюдження для населення залишили підчас тренінгу. Інформація про гарячі лінії українських консульств в різних містах Польщі, яка була надана в буклеті, спасла життя українській трудовій мігрантці. Жінка попала в реанімацію, а рідні, через карантин внаслідок епідемії на короновірус,  не змогли виїхати. Рідні зателефонували до українського консульства в Польщі і попросили допомоги. Життя жінки було врятовано.

Підводячи підсумок роботи на тренінгу учасники висловили свої думки щодо отриманих знань:

  • « я зрозуміла, що постраждати від торгівлі людьми може будь хто, якщо не обізнаний з правилами безпеки при працевлаштуванні та подорожі за кордон»,
  • «я зрозуміла, що тепер зможу поінформувати односельчан про небезпеку нелегального працевлаштування»,
  • «я зрозуміла, що ми самі маємо подбати про безпеку в громаді»,
  • «я дізналася як потрібно діяти , якщо все ж таки потрапив в ситуацію торгівлі людьми»….
  • «тепер я знаю на що звертати увагу при розмові з трудовими мігрантами, які повернулися в громаду з заробітків», – сказала фахівець із соціальної роботи сільської ради.
  • «сьогодні я зрозуміла, що про торгівлю людьми володіла недостатньою інформацією»,
  • «я зрозуміла, що торгівля людьми є актуальною проблемою, і я буду більш уважнішою до мешканців нашої ОТГ та своїх знайомих, які їдуть або повернулися із заробітків»,
  • «в школі, останнім часом, ми не проводили інформаційні заходи з протидії торгівлі людьми та безпечної міграції, і сьогодні я зрозуміла, що це питання є дуже важливим для всіх нас»,
  • «отримала достатньо нової, цікавої інформації щодо проведення інформаційних заходів для дітей в школі та коледжі, для їх батьків»,
  • «сьогодні я вже знаю як виявляти осіб постраждалих від торгівлі людьми та куди їх перенаправляти , щоб вони отримали необхідну допомогу»,

 

 

 

 

Поділитися
FacebookVKGoogle+TwitterShare

Залишити відповідь